V Ostravě budou automaty na roušky, respirátory i dezinfekci

V deseti ostravských obvodech bude do týdne nainstalováno celkem jednadvacet automatů na zdravotnické potřeby. Lidé si budou moci za výhodnou cenu koupit roušku či nanoroušku, ochranné rukavice a dezinfekční gel či dokonce respirátor FFP2.

Nyní je potřeba vyřešit ještě několik technických otázek ohledně instalace „rouškomatů“. Ty by měly být v provozu příští pondělí. Výhledově budeme schopni zajistit i více automatů, ale poptávka je velká a v pořadí jsou i další města.

Podle předpokladů budou v ostravských automatech stát roušky dvacet korun, nanoroušky třicet korun, k dostání budou i rukavice či dezinfekční gely v osmdesáti- či stomililitrové lahvičce a za 200 korun také respirátory třídy FFP2, které poskytují dostatečnou ochranu před koronavirem. Těch ale nebude mnoho, většina zásob je určená pro vládu, která je dále distribuuje.


První „rouškomaty“ už se osvědčily na jižní Moravě, v těchto dnech jsou instalovány v Brně. V Ostravě bude jeden například ve Svinově. „Velký automat na roušky a dezinfekční prostředky u nás bude buď u úřední desky před úřadem nebo v zádveří samotného úřadu.


Hned čtyři by měly být v  největší části města – Slezské Ostravě. Budou umístěny před budovou úřadu na náměstí Jurije Gagarina, u staré hasičské zbrojnice v Muglinově, před Základní školou Bohumínská na Kamenci a u kulturního domu Heřmanice,“ uvedl starosta Richard Vereš a ocenil také aktivitu dobrovolných hasiček a učitelek z mateřských školek, které už ušily na tři tisíce roušek.
Automaty na zdravotnické potřeby by měly být dále také v Polance, Jihu či třeba Vítkovicích.