Surfujte zodpovědně a neplýtvejte daty, vyzývají úřady !!!

V aktuální koronavirové krizi, během níž se většina Evropy ocitla v karanténě nebo má silně omezeny možnosti pohybu ve veřejném prostranství, apelují úřady na to, aby lidé zodpovědně využívali připojení k internetu. Zodpovědné chování má být prevencí proti přetížení sítí, které by nás uvrhlo do ještě větší izolace.

Lidé z domova pracují a hledají i různé způsoby zábavy. Internet se pro mnohé stal základním prostředkem ke spojení s nejbližšími i veškerým okolním světem a tak nároky na datový provoz neustále rostou. I přes tento fakt zatím k přetížení sítí nedošlo.

Výzvu v Česku tlumočil prostřednictvím tiskové zprávy Český telekomunikační úřad (ČTÚ). ČTÚ tak zprostředkovaně doporučuje, aby sníží nároky na spotřebu dat: tedy například, aby v prohlížeči svého počítače, ale i mobilního telefonu zapnuli některou z funkcí pro úsporu dat. 

Čeští mobilní i fixní operátoři v uplynulých dnech evidují významný nárůst provozu, nicméně potíže, které by mohly vyústit až v přetížení a tedy nutnost zpomalovat některé služby, zatím nezaznamenali.

U Vodafonu, který zaznamenal potíže s propojováním hovorů, je datový provoz zatím v pořádku: „Naše datové služby fungovaly a fungují bez problémů,“ prohlásil zástupce operátora Ondřej Luštinec. Vodafone ovšem na rozdíl od konkurenční dvojice, tedy od O2 a T-Mobilu, nedal svým zákazníkům s mobilními tarify neomezená data zdarma. Namísto toho nabídne seniorům tisíc minut zdarma. To naznačuje, že se jisté možnosti přetížení operátor obává.