Češi v karanténě pijí více alkoholu!

Přestože vládní opatření uzavřela restaurace a bary, lidé podle odborníků holdují alkoholu více než předtím. Je to prý i logická reakce na současnou situaci, kdy se mnoho lidí obává budoucnosti.

Podle obchodních řetězců se lidé na dobu karantény předzásobili hlavně tvrdým alkoholem. V Tesku zaznamenali vyšší nárůst prodeje vodky a rumu. Prodej ostatního alkoholu změny nezaznamenal.

Většina lidí si spojuje pití hlavně se sociálním kontaktem. Ti, co byli zvyklí chodit na pivo do hospody, mají nyní smůlu.

„Dřív jsem chodil do hospody s chlapama na pár piv skoro denně, teď to nejde. Takže občas si sice otevřu lahvové u televize, ale s točeným se to nedá srovnávat. Díky karanténě piju méně, za což je šťastná hlavně moje žena,“ svěřil se pětapadesátiletý muž.

Naopak ženy a mladší ročníky si doma rádi sklenku dopřejí. „Dřív jsem si párkrát v týdnu dopřála sklenku červeného po náročném pracovním dni. Teď, když pracuju na home office, vypiju klidně lahev za večer, a to sama,“ přiznala třiatřicetiletá svobodná žena.

Jsme svědky toho, že lidé prostě k alkoholu nyní tíhnou více než v běžné situaci,“ popsal přednosta kliniky adiktologie VFN Michal Miovský. Běžný člověk podle něj obvykle neřeší rizika, ale reaguje na aktuální situaci a alkohol mu jakési řešení nabízí.

Rizika však existují. Jednak takové, že vzroste počet lidí, kteří pití nemusí udržet na uzdě a ztratí nad ním kontrolu. Navíc pravidelné pití vyšších dávek alkoholu má prokazatelný a nikoli zanedbatelný negativní vliv na imunitu. „Tedy v podstatě tímto způsobem si člověk zbytečně ubližuje tím, že oslabuje tělo a zvyšuje riziko nákazy a zhoršuje svoji výbavu pro případné zvládnutí situace, pokud by nakažen byl. To je zbytečně nebezpečné,“ varuje Miovský.